Norwegia - Fiordy

Jednym z ciekawszych kierunków pod względem fauny i flory jest Skandynawia czyli Norwegia, Szwecja i Dania.

Tym razem jedynie mała zachęta, czyli słów kilka o Norwegii: charakteryzuje się unikalnymi w skali świata terenami ukształtowanymi przez lodowce. Fiordy stanowią 2692 km kwadratowe powierzchni Norwegii. Obraliśmy kierunek Nordkapp, czyli najdalej wysunięty na północ przylądek Europy. W drodze Norwegia urzeka niezwykłą wręcz różnorodnością polodowcowej roślinności: olchy, brzozy, sosny, wrzosy, paprocie i mchy, to tylko nieliczne przykłady flory. Zobaczymy tu także kaskadowe wodospady i jęzory lodowe spływające malowniczo w głąb dolin, niezliczonych parków narodowych. W całej Norwegii jest ich aż 47.

Na Nordkapp najlepiej wybrać się w trakcie dnia polarnego, między 14 maja, a 19 lipca słońce praktycznie tu nie zachodzi. Fascynaci podróży północnych mówią, że największe prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej mamy w styczniu. Najczęściej pojawia się na Lofotach - archipelagu u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii. Najszybciej można się dostać promem z Bodø. Lofoty stanowią tak uroczy zakątek, że brak zorzy zrekompensują nam już same widoki zapierające dech w piersiach. Będąc na miejscu warto skusić się na rejsy statkami Hurtigruten wzdłuż wybrzeża, tam zorza odbijająca się od tafli wody wygląda jeszcze piękniej.

Szczególnie polecamy obejrzeć dwa fiordy: Geirangerfjord i Nærøyfjord, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na Nærøyfjord możemy załapać się na łodzie wikingów wypływające z turystycznej wioski w osadzie Gudvangen.

Dla osób aktywnych jest wiele możliwości spędzania wolnego czasu: można zająć się wspinaczką skałkową, wziąć udział w raftingu lub spływie kajakowym, popływać na sup-ie, pójść na spacer wokół lodowca i jego jęzorów, jest tam wiele wyznaczonych szlaków turystycznych, czy nawet złowić sobie pyszną rybę na kolacje. Norwegia oferuje doskonałe warunki do połowów ryb zarówno dla amatorów jak i zawodowców. A świetnym miejscem są wcześniej wspomniane Lofoty.

Ważne wskazówki dla podróżujących:

  1. Opróżnianie toalet jest dozwolone wyłącznie w oznakowanych miejscach. Dokonywanie tej czynności w pozostałych miejscach jest surowo zakazane.
  2. Jeśli chcesz spędzić w tym samym miejscu więcej niż dwie noce, musisz uzyskać pozwolenie właściciela terenu, chyba że znajdujesz się w górach lub w miejscach bardzo oddalonych.
  3. W Norwegii każdy ma prawo do kontaktu z naturą pod warunkiem poszanowania jej zasad: z natury korzystamy, ale jej nie wykorzystujemy.
  4. Od 1 września do 17 maja Przylądek Północny jest czynny tylko w godzinach 11:00-15:00.
  5. Między 15 kwietnia a 15 września w lasach lub w ich pobliżu nie wolno rozpalać ognisk. Możesz rozbić obozowisko, pozostawić kamper, dostawić namiot we wszystkich obszarach wiejskich, leśnych lub górskich, ale musisz zachować 150 metrów dystansu od najbliższego domu.

Koronawirus (COVID-19)

Jesteśmy świadomi sytuacji w jakiej się znajdujemy. Chcielibyśmy zapewnić, że nasz kamper przed każdym wypożyczeniem zawsze jest czyszczony i dezynfekowany, a z racji na warunki jest dodatkowo ozonowany.