Jednym z ciekawszych kierunków pod względem fauny i flory jest Skandynawia czyli Norwegia, Szwecja i Dania.
Tym razem jedynie mała zachęta, czyli słów kilka o Norwegii: charakteryzuje się unikalnymi w skali świata terenami ukształtowanymi przez lodowce. Fiordy stanowią 2692 km kwadratowe powierzchni Norwegii. Obraliśmy kierunek Nordkapp, czyli najdalej wysunięty na północ przylądek Europy. W drodze Norwegia urzeka niezwykłą wręcz różnorodnością polodowcowej roślinności: olchy, brzozy, sosny, wrzosy, paprocie i mchy, to tylko nieliczne przykłady flory. Zobaczymy tu także kaskadowe wodospady i jęzory lodowe spływające malowniczo w głąb dolin, niezliczonych parków narodowych. W całej Norwegii jest ich aż 47.
Na Nordkapp najlepiej wybrać się w trakcie dnia polarnego, między 14 maja, a 19 lipca słońce praktycznie tu nie zachodzi. Fascynaci podróży północnych mówią, że największe prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej mamy w styczniu. Najczęściej pojawia się na Lofotach - archipelagu u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii. Najszybciej można się dostać promem z Bodø. Lofoty stanowią tak uroczy zakątek, że brak zorzy zrekompensują nam już same widoki zapierające dech w piersiach. Będąc na miejscu warto skusić się na rejsy statkami Hurtigruten wzdłuż wybrzeża, tam zorza odbijająca się od tafli wody wygląda jeszcze piękniej.
Szczególnie polecamy obejrzeć dwa fiordy: Geirangerfjord i Nærøyfjord, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na Nærøyfjord możemy załapać się na łodzie wikingów wypływające z turystycznej wioski w osadzie Gudvangen.
Dla osób aktywnych jest wiele możliwości spędzania wolnego czasu: można zająć się wspinaczką skałkową, wziąć udział w raftingu lub spływie kajakowym, popływać na sup-ie, pójść na spacer wokół lodowca i jego jęzorów, jest tam wiele wyznaczonych szlaków turystycznych, czy nawet złowić sobie pyszną rybę na kolacje. Norwegia oferuje doskonałe warunki do połowów ryb zarówno dla amatorów jak i zawodowców. A świetnym miejscem są wcześniej wspomniane Lofoty.
Ważne wskazówki dla podróżujących:
- Opróżnianie toalet jest dozwolone wyłącznie w oznakowanych miejscach. Dokonywanie tej czynności w pozostałych miejscach jest surowo zakazane.
- Jeśli chcesz spędzić w tym samym miejscu więcej niż dwie noce, musisz uzyskać pozwolenie właściciela terenu, chyba że znajdujesz się w górach lub w miejscach bardzo oddalonych.
- W Norwegii każdy ma prawo do kontaktu z naturą pod warunkiem poszanowania jej zasad: z natury korzystamy, ale jej nie wykorzystujemy.
- Od 1 września do 17 maja Przylądek Północny jest czynny tylko w godzinach 11:00-15:00.
- Między 15 kwietnia a 15 września w lasach lub w ich pobliżu nie wolno rozpalać ognisk. Możesz rozbić obozowisko, pozostawić kamper, dostawić namiot we wszystkich obszarach wiejskich, leśnych lub górskich, ale musisz zachować 150 metrów dystansu od najbliższego domu.